Informace pro rodiče

Co potřebuje Vaše dítě při docházce do mateřské školy

 

  • Co by mělo Vaše dítě znát a umět při příchodu do MŠ

Vaše dítě k nám přichází z úzkého kruhu rodiny, který tvoří  rodiče, prarodiče a další osoby, které s láskou pečujete o dítě. Brzy přijde Vaše dítě do kolektivu svých vrstevníků, kde se poprvé setká se společenstvím lidí bez svých nejbližších. Tento přechod je pro dítě velmi náročný jak po stránce psychické, ale také to bude pro něj náročné, protože bude muset zvládnout spoustu věcí samostatně, bez maminky a svých nejbližších.

Aby tento přechod byl pozvolný a nenáročný - nastupují děti do MŠ na tzv. adaptační dobu (do oběda).

Pro všech až 25 dětí na třídě je k dispozici část dne pouze jedna učitelka, která pečuje o děti a nemůže plně zajistit to, co obstarává třeba maminka pro své jediné dítě. Vaše dítě přichází do kolektivu vrstevníků, kde by mělo zvládat základní návyky a dovednosti (hygienické, společenské, kulturní).

 

  • Pro usnadnění pobytu v kolektivu v naší MŠ je dobré, aby Vaše dítě umělo.

samostatně používat WC (použít toaletní papír, spláchnout)

samostatně se umývat - pustit vodu, použít mýdlo, utírat se do svého ručníku

samostatně používat kapesník

s malou dopomocí se oblékat a svlékat

samostatně jíst, umět si po sobě uklidit

umět si uklidit za sebou hračky, osobní věci atp.

společenské chování: umět požádat o pomoc - poprosit, poděkovat, umět pozdravit při příchodu a odchodu

respektovat pokyny dospělého

ovládat základní pravidla, co se smí a co se nesmí mezi dětmi - neubližovat si

Možná se Vám to zdá být příliš náročné. Ale věřte, že čím více toho Vaše dítě zvládá, tím snazší bude mít pobyt v MŠ. Samozřejmě, jsme tady i my dospělí, kteří vyjdeme vstříc Vašemu dítěti a v případě potřeby mu pomůžeme. Nemějte obavy, že bychom Vaše dítě nechali bez povšimnutí.

 

  • Čím dítě vybavit

Papuče  ( pevná obuv, upevněná k patě), hrací kalhoty nebo děvčata zástěrky, legíny…

Náhradní oblečení – (spodní kalhotky, slipy, punčocháče, tričko, případně kalhoty nebo tepláky). Toto oblečení budou mít děti k dispozici ve svých kapsářích na svém místě v šatně pro případ potřeby (např. promočení na vycházce, při nenadálém pomočení, polití, umývání atp.), takových situací bývá ve školce mnoho.

Starší oblečení na zahradu - oblečení, které má dítě do třídy, nedáváme dětem na zahradu, protože by pak bylo zbytek dne v MŠ v tomto špinavém oblečení např. od písku, bláta, trávy....

Pyžamo

Zpočátku si může Vaše dítě přinést do MŠ svou plyšovou hračku - na spaní

Cvičební úbor (platí jen pro starší děti) - tričko s krátkým rukávem, kalhoty.

Prosíme Vás, rodiče, označte (podepište) všechny osobní věci svých dětí. Mnohé věci jsou stejné, děti si je nepoznají, při přivádění a odvádění se střídá více rodinných příslušníků, kteří mnohdy neví, co má dnes jejich svěřenec oblečené.

 

 

 

Těšíme se na Vaše děti a věříme, že spolupráce mezi námi a Vámi bude velmi dobrá a   vstřícná, abychom usnadnili a zpříjemnili pobyt Vašich dětí u nás v MŠ.

 

Děkujeme

 

Mgr. Petra Šrámek Zahradníková, ředitelka školy

a Kolektiv Mateřské školy